Turistik Mekanlar

İlçemiz Darende’de, her adımda tarihten bir esere rastlamak mümkündür. Bu eserlerin bir çoğu İlçemizin Zaviye Mahallesi Eskişehir mevkiinde bulunmaktadır.

Bunlar; Zengibar Kalesi, Hüseyin Paşa Hamamı, Eski Çarşı (Bedesten) , Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) Camii ve Külliyesi’dir. Ayrıca Tohma Kanyonu’nda yer alan Kudret Havuzu ve yürüme parkuru gelen ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

Malatya yolu üzerinde Balaban mevkiinde yer alan, Füzeyi andıran minaresiyle ünlü Abdurrahman Erzincani Camii, Karşıyaka’da bulunan Seyyid Abdurrahman Gazi Camii, Yenice deki Maşat Tepe Tümülüsü (bu tümülüsten 2800 yıllık olduğu sanılan bir kadın mumyası çıkartılmış olup mumya halen Malatya müzesindedir) , Dulkadiroğulları, Selçuklu ve son Osmanlı Mimarilerini yansıtan 7 adet camisiz minareleri (ki bu minareler Vakıflar Genel Müdürlüğünce tamir edilmiştir.) yine Vakfımızca yaptırılan Hasan Gazi Şehitlik Anıtı , Tarihi Balaban Evleri ve Tohma Çayı üzerinde bulunan tarihi taş köprüleri ile Darende adeta bir turizm ilçesi haline glemiştir.

Ayrıca; görenlerin hayranlıklarını gizleyemedikleri ünlü Günpınar Şelalesi, Yeni köy ile Başdirek köyleri arasında bulunan Aslan Taşlar, Ozan köyümüzdeki Roma devrinden kaldığı sanılan 6 x 6 x 7 ebadındaki Anıt Mezar ile Balaban içmeceleri gezip görmeye değer yerlerdendir.

Darende’nin zengin bir turizm potansiyeli olduğu söylenebilir. Darende bir tarih ve kültür şehridir. Dinlenmek ve tatilini geçirmek için gelenlerin yanında yörede bir aile turizmi söz konusudur. Gerek yurt dışında gerekse başka şehirlerde yaşayan Darendeliler akraba ve aile ziyaretlerinde bulunmak, oğul ve kızlarını evlendirmek gibi maksatlarla belirli sürelerde Darende’ye gelmektedirler.

Türkiye genelinde en fazla ziyaret edilen 4.Özel Müze, ünvanını almış Darende-Somuncu Baba Tanıtım Merkezi Müzesi ise ilçenin tarihi, kültürel ve turistik değerlerine ışık tutmaktadır.