Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik

Seyyid Hasan Gazi Hazretleri, Hz. Peygamber Efendimiz (sav)’in torunlarından, Hüseyin Gazi’nin kardeşi, Seyyid Battal Gazi’nin amcası ve kayınpederidir. Abbasiler döneminde Zengibar kalesinin kuşatmasında şehit olmuştur. (Miladi 830)

Hasan Gazi’nin türbesi, bakımsız ve yıkılmaya terk edilmiş durumda iken, Vatanı için cephe cephe savaşan, bu uğurda canını feda eden bu şehitlerimize layık bir evlat olabilme şuuru ve Ecdada saygı anlayışımız gereği, Vakfımız tarafından restorasyon çalışmaları yapılmış, “Hasan Gazi Türbesi Şehitliği” olarak, vatan savunmasında canını feda eden aziz şehitlerimiz anısına açılışı gerçekleştirilmiştir.

Türbe, mescid inşası ve çevre düzenlemesi Sarımehmetzâde Mimar Yücel Sarı ve evlatlarının katkılarıyla yapılmış 26 Ağustos 2005 tarihinde hizmete sunulmuştur.

Seyyid Hasan Gazi Hazretlerinin yeni yapılan türbesinin mimarî estetiği , Hz. Hüseyin (ra) Efendimizin Kerbelâ’daki mübarek kabri şeriflerinin kubbe mimarisini hatırlatmaktadır.

Türbe binasının kuzey tarafına ise Darendeli şehitlerimiz adına Şehitlik Anıtı inşa edilmiştir.1. Dünya Savaşı’nda, İstiklâl harbinde, Osmanlı-Rus harbinde, Kore’de, iç isyanlarda, Trablusgarb’da ve terörle mücadelede şehit olan pek çok şehidimizin adları birer mermer levhaya yazdırılarak şehitlik anıtı içerisine asılmış ve adları ölümsüzleştirilmiştir.