Çevre Destek Faaliyetleri

hulusi efendi vakfi cevre destek faaliyetleri

Vakfımız bizzat gerçekleştirdiği çevre faaliyetlerinin yanı sıra, Darende turizmine katkıda bulunmak için Darende Kaymakamlığı ve Darende Belediyesi faaliyetlerine de destek vermektedir. Sulama projelerinden mesire alanlarına, ağaç dikim organizasyonlarından çevre düzenleme faaliyetlerine kadar bir çok faaliyete destek verilmektedir.

hulusi efendi vakfi tohma kanyonu darende

Tohma Kanyonu Türkiye’de eşine az rastlanır bir doğal oluşumdur. Bu doğal güzelliği turizme kazandırmak için kolları sıvayan vakfımız yürüyüş yolu, dinlenme ve piknik alanları ile Tohma Kanyonu’nun ihya edilmesine vesile olmuştur.

Kanyonun Somuncu Baba Çilehanesi bölümünde mesire alanları ve dinlenme mekanlarını misafirlerin istifadesine açan Vakfımız ücretsiz bir şekilde bu mekanı kullanıma sunmaktadır.

Kanyonun Kudret Havuzundan başlayarak Köprügözü-Hastane civarına uzanan bölümü ise geçmiş yıllarda çevre düzenleme çalışmaları yapılarak yürüyüşe açılmış lakin bakımsızlık ve güvenlik tehlikesi nedeniyle Darende Kaymakamlığı tarafından ziyarete kapatılmıştır.

hulusi efendi vakfi gunpinar selalesi

Darende’nin en önemli doğal güzelliklerinden olan Günpınar Şelalesi yapılan çevre düzenlemeleri ile güzelliğine güzellik katmış, uzak-yakın birçok ilden bir taze nefes almak için gelenlerin uğrak yeri olmuştur.

Ülkemizin birkaç tabii şelalesinden olan Günpınar Şelalesi Darende ilçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Günpınar Mahallesinde yer almaktadır. Darende Kaymakamlığı, Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı ve Günpınar Köyü Muhtarlığı tarafından hazırlatılan proje, 2008 yılı Haziran ayında tamamlanarak “7. Darende Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Kültür Etkinlikleri” çerçevesinde milletvekilleri ve misafirlerin katılımları ile ziyarete açılmıştır.

Doğal vadisi ve estetik şelalesi ile tabiat harikası olan Günpınar Şelalesi, 2018 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülkemizin 243. tabiat parkı ilan edilmiştir.

hulusi efendi vakfi bagis
Kurumsal
Copyright @ Hulusi Efendi Vakfı 2023