Kur’an Kursu Hizmetleri

hulusi efendi vakfi kuran kursu hizmetleri

Kur’an Kursu Hizmetleri

Vakıf kurucumuz Osman Hulûsi Efendi ‘nin Darende’de gerçekleştirdiği hizmet alanlarından bir tanesi de Kur’an Kursu hizmetleridir. “Kur’an Kursu Yaptırma Derneği” ni kurarak uzun yıllar başkanlığını yapan Osman Hulûsi Efendi, Darende’de bir çok Kur’an Kursunun faaliyete geçmesini sağlamış, binlerce insanın Kur’an okumayı öğrenmesine vesile olmuştur.

Osman Hulûsi Efendi’nin vefâtından sonra Vakfımız, bu alandaki çalışmaları biraz daha ileriye götürerek hafızlık okullarının ilçemizde faaliyete geçmesini sağlamıştır. Cumhuriyet döneminde unutulmuş bir hizmet olan hafızlık müessesesi tekrar hayata geçirilmiştir.

Son 10 yıl içerisinde Vakfımızın destekleri ile açılan ve ihtiyaçları karşılanan kurslardan yüzlerce hafız mezun olmuş, memleketimizin çeşitli şehirlerinde insanlığa hizmet edecek görevler almışlardır.

darende hulusi efendi kuran kursu

Hulusi Efendi Hafızlık Kur’an Kursu

Vakfımızın girişimleri ile 2008 yılında eğitim vermeye başlayan Hulusi Efendi Hafızlık Kur’an Kursundan günümüze kadar 100’ün üzerinde hâfızımız mezun olarak icâzet almıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı Darende Müftülüğüne bağlı olarak erkek öğrencilere yönelik eğitim veren Kursun başta bina olmak üzere, yemek,yakıt ve rehberlik faaliyetleri Vakfımız tarafından karşılanmaktadır.

haci fatma tunc kiz kuran kursu

Hacı Fatma Tunç Kız Hafızlık Kur’an Kursu

Dönemin Darende ilçe müftüsü Ahmet Varol’un gayretleri, Vakıf mütevelli heyeti başkanımız Hamid Hamidettin Ateş Efendi‘nin girişimleri ve Darendeli iş adamları Tunç ailesinin katkıları ile inşa edilen Kur’an Kursu, 2015 yılında Diyanet Vakfına devredilmiş, 2016 yılında eğitim-öğretime başlamıştır.

2019 yılında ilk hafızlarını mezun eden Kur’an Kursu, Darende Müftülüğü kontrolünde hafızlık eğitimine devam etmektedir.

Balaban Abdurrahman Erzincani Kur’an Kursu

Osman Hulûsi Efendi’nin öncülüğünde 1960 lı yıllarda inşa edilen Abdurrahman Erzincani Camii Darende’nin Balaban mahallesinde yer almaktadır. Türbe ve Cami bölümlerine ek olarak Vakıf Başkanımız Hamid Hamidettin Ateş Efendi’nin girişimleri ile Kız Kur’an Kursu inşâ edilmiştir.

Yatılı olarak da hizmet verebilecek kapasiteye sahip kursun kullanımı Darende Müftülüğüne devredilmiştir.

darende taceddini veli kuran kuran kursu

Taceddin-i Veli Kur’an Kursu

Binâsı ve tüm ihtiyaçları Hulusi Efendi Vakfı tarafından karşılanarak açılışa hazır hâle getirilen Taceddin-i Veli Kur’an Kursu 5 Ekim 2019 günü eğitim-öğretime başlamıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin’in katılımı ile açılışı yapılan kursta Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilmiş 2 Kur’an Kursu öğreticisi bulunmaktadır.

4-6 yaş grubu öğrencilerine yönelik eğitim veren kursa; 13.yy’da Darende’de yaşamış meşâyıh-ı kirâmdan, Zâviyenin kurucusu “Taceddin-i Veli” Hazretlerinin adı verilmiştir.

hulusi efendi vakfi yaz kuran kurslari

Yaz Kur’an Kursları

Vakfımız ülkemiz genelinde inşa ettiği Sosyal Tesislerde yaz Kur’an Kursları açarak gençlerimizin erken yaşta Kur’an-ı Kerimi okumalarına vesile olmaktadır.

Yaz Kur’an Kurslarında; Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen hocalarımız eğitim vermekte, çocuklarımızın yemek ve rehberlik hizmetleri Vakfımız tarafından karşılanmaktadır.

hulusi efendi vakfi bagis