Köprüler

hulusi efendi vakfi kopruler

Darende’de Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi’ne gelen misafirlerin hem külliyeyi hem de Tohma Kanyonu‘nu rahat bir şekilde gezmesini sağlamak amacıyla Tohma Irmağı üzerine Vakfımız tarafından ahşap köprüler inşa edilmiştir.

İlk olarak 1984 yılında Osman Hulûsi Efendi’nin girişimleri ile Konyalı iş adamı Ali Çömlekçi tarafından inşa edilen köprü, Kudret Havuzuna ve kanyona geçişi kolaylaştırmıştır. Sonraki yıllarda Vakfımız tarafından restore edilen “Ali Çömlekçi Köprüsü” için Hulûsi Efendi Hazretleri bir de kitâbe kaleme almıştır.

“Bu köprüyü Hacı Ali Çömlekçi etti inşa
Kendisini hayrı ile yâdet eserini eyle temaşâ”

Tohma Irmağı üzerinde belirli noktalarda yer alan asma köprülerin zaman içerisinde tehlike arz etmesi sebebiyle Vakfımız tarafından yeni köprü projeleri hazırlanmış ve 3 adet köprü inşâ edilmiştir.

Köprülere Darende’nin manevi büyüklerinin isimleri verilmiştir. Somuncu Baba Külliyesi’nde Hasbhaçe’ye geçiş için kullanılan köprüye “Abdurrahman Erzincani Köprüsü“, Hasbahçe tarafından Çilehane bölgesine geçiş için inşa edilen köprüye “Hasan Gazi Köprüsü” ve Çilehane bölgesinden Kanyon restoranlarına geçiş için kullanılan köprüye de “Medişeyh Köprüsü” isimleri verilmiştir.

hulusi-efendi-vakfi-kopru-insaati
hulusi-efendi-vakfi-kopru-insaati
hulusi efendi vakfi bagis