Kudret Havuzu – Kudret Hamamı

darende kudret havuzu kudret hamami

Kudret Havuzu

Darende’nin en fazla ziyaretçi ağırlayan turistik mekanlarından biri olan Kudret Havuzu yaz aylarının sıcağından bunalan misafirlerine açık hava yüzme havuzu olarak hizmet veriyor. Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi civârında Tohma Kanyonu içerisinde yer alan Havuz; temizliği, doğal görünümü ve şifalı termal suyu ile her kesimden misafirin takdirini kazanıyor.

Malatya ve Darende’nin en önemli câzibe merkezlerinden biri olarak kabul edilen Havuz; Külliye kültüründe yer alan Hamam geleneğini de modern bir anlayışla devam ettiriyor.

Havuz hakkında resmi kayıtlarda yer alan bilgiler 1530’lu yıllara kadar gitmektedir. Bu yıllarda buranın hamam olarak kullanıldığı, elde edilen gelirlerin de buranın ve Şeyh Hamid-i Veli Zaviyesinin ihtiyaçlarına harcandığı belirtilmektedir.

Kudret Havuzu Eski Hali

darende kudret havuzu eski hali
darende kudret havuzu eski hali

Kudret Havuzu zaman içerisinde yıkılmış ve ulaşımı zor olduğu için kullanılamaz hale gelmiştir. Hayatı boyunca insanlığa hizmet veren müesseselerin kurulmasına öncülük eden Osman Hulûsi Efendi havuzun eski günlerdeki gibi hizmet vermesini sağlamak amacıyla 1956 yılında mahalle gençlerini de yanına alarak Kudret Hamamı ’nın ha­vu­zunu kullanılabilecek duruma getirmiştir. Havuza giden dağlık yolu da düzenleyen Osman Hulusi Efendi,  1984 yılında Tohma Irmağı üzerine bir de köprü yapılmasını sağlamıştır. Bu köprü Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından restore edilmiş ve halen kullanılmaktadır.

Osman Hulusi Efendi tarafından 1986 yılında kurulan Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı 2000’li yıllarda Kudret Havuzu’nda yeni çalışmalar başlatarak havuzu genişletmiş ve havuza giden yollarda düzenleme yaparak 2001 yılında hizmete açmıştır.

Gelen misafir sayısına göre yetersiz kalan Havuzda, 2010 yılında yeniden bir çalışma başlatılmış ve havuz modern bir yüzme tesisine dönüştürülmüştür. 25 Haziran 2011 tarihinde düzenlenen Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Kültür Etkinlikleri kapsamında açılışı gerçekleştirilen havuzun tadilat, bakım ve onarım çalışmaları yine vakıf tarafından karşılanmaktadır.

Darende Kudret Havuzu

darende kudret havuzu
darende kudret havuzu
darende kudret havuzu
darende kudret havuzu

Kudret Havuzu Darende

hulusi efendi vakfi bagis