Turistik Mekanlar

İlçemiz Darende’de, her adımda tarihten bir esere rastlamak mümkündür. Bu eserlerin bir çoğu İlçemizin Zaviye Mahallesi Eskişehir mevkiinde bulunmaktadır. Bunlar; Zengibar Kalesi, Hüseyin Paşa Hamamı, Yusuf Paşa Bedesteni (Eski Çarşı) , Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Camii ve Külliyesi’dir. Ayrıca Tohma Kanyonu’nda yer alan Kudret Havuzu ve yürüme parkuru gelen ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi
Zengibar Kalesi
yusuf paşa bedesteni darende

Malatya yolu üzerinde Balaban mevkiinde yer alan, füzeyi andıran minaresiyle ünlü Abdurrahman Erzincani Camii, Karşıyaka’da bulunan Seyyid Abdurrahman Gazi Camii(Medişeyh Türbesi), Yenice’deki Maşat Tepe Tümülüsü (bu tümülüsten 2800 yıllık olduğu sanılan bir kadın mumyası çıkartılmış olup mumya halen Malatya müzesindedir) , Dulkadiroğulları, Selçuklu ve son Osmanlı Mimarilerini yansıtan 7 adet camisiz minareleri (bu minareler Vakıflar Genel Müdürlüğünce tamir edilmiştir) yine Vakfımızca yaptırılan Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik Anıtı , Tarihi Balaban Evleri ve Tohma Çayı üzerinde bulunan tarihi taş köprüleri ile Darende adeta bir turizm ilçesi haline gelmiştir.

Balaban Abdurrahman Erzincani Külliyesi
Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik
Tohma Kanyonu

Ayrıca; görenlerin hayranlıklarını gizleyemedikleri ünlü Günpınar Şelalesi, Yeniköy ile Başdirek köyleri arasında bulunan Aslan Taşlar, Ozan köyümüzdeki Roma devrinden kaldığı bilinen 6 x 6 x 7 ebadındaki Anıt Mezar ile Balaban içmeceleri gezip görmeye değer yerlerdendir.

Günpınar Şelalesi
Medişeyh Türbesi
Kudret Havuzu

Darende’nin zengin bir turizm potansiyeli olduğu söylenebilir. Darende bir tarih ve kültür şehridir. Dinlenmek ve tatilini geçirmek için gelenlerin yanında yörede bir aile turizmi söz konusudur. Gerek yurt dışında gerekse başka şehirlerde yaşayan Darendeliler akraba ve aile ziyaretlerinde bulunmak, oğul ve kızlarını evlendirmek gibi maksatlarla belirli sürelerde Darende’ye gelmektedirler.

Darende Ulu Cami
Yalnız Minareler
Hasbahçe

Türkiye genelinde en fazla ziyaret edilen 4.Özel Müze, ünvanını almış Darende-Somuncu Baba Tanıtım Merkezi Müzesi ise ilçenin tarihi, kültürel ve turistik değerlerine ışık tutmaktadır.

Somuncu Baba Müzesi
Tarihi Aslantaşlar
Yenice Tümülüsü
Ozan Anıtı
Tarihi Balaban Evleri
Tarihi Darende Evleri
Balaban İçmeceleri
darende hüseyin paşa hamamı
Balıklı Kuyular
Somuncu Baba Çilehanesi
Darende Nadir Köprüsü
Tohma Kanyonu
Darende Genel
Kurumsal
Copyright @ Hulusi Efendi Vakfı 2023