hulusi-efendi-vakfi-deprem-yardimlari

Deprem Yardımları

Hulûsi Efendi Vakfı Deprem Yardımları

6 Şubat 2023 Pazartesi günü saat 04:17’de 7.7 büyüklüğünde merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde ve saat 13.24’te merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen depremler bölgede maddi ve manevi büyük bir zarara yol açtı.

Depremler başta Hatay, Gaziantep, Malatya, Osmaniye, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa olmak üzere birçok kentten hissedildi.

Somuncu Baba diyârı Darende’mizde de ciddi şekildi etkilenilen deprem sonrası vatandaşlarımız evlerini terk ederek toplanma merkezlerinde konakladılar.

Depremin olduğu ilk günden itibaren ülke genelinde yer alan temsilcilikleri ile organize olan Vakfımız; hem deprem bölgelerine yardımların toplanması, hem ulaştırılması hem de dağıtımında personel ve vakıf gönüllüleri ile birlikte aktif rol aldı.

hulusi-efendi-vakfi-deprem-yardim-bagis-1
hulusi-efendi-vakfi-deprem-yardim-bagis-1

Malatya ve Akçadağ Yardımları

Depremin en fazla hissedildiği merkezlerden olan Malatya ve Akçadağ’ın Darende’ye yakınlığı sebebiyle, ilk yardımlarımızı bu bölgelere ulaştırdık. Darende Kaymakamımız Ö.Safa Türkoğlu‘nun da görevlendirildiği Akçadağ’a gıda yardımında bulunan Vakfımız, Malatya’ya ilk günlerde ihtiyaç duyulan gıda, soba ve yakacak yardımlarını ivedilikle gerçekleştirmiştir.

Doğanşehir ve Köyleri

Özellikle artçı depremlerin sürekli olarak devam ettiği Doğanşehir’e yardımlar ulaştıran Vakfımız, köylerde çadırda kalan depremzedelere kahvaltılık malzeme ve kışlık kıyafet ulaştırdı.

Elbistan ve Afşin Yardımları

2.depremin merkez üssü olan Elbistan‘a yardım elini uzatan Vakfımız, ülkemiz genelinden temsilciliklerimizin gönderdiği yardım tırları aracılığı ile Elbistan’a konteyner, kömür, soba, ekmek, su, kıyafet ve ısıtıcı yardımları gerçekleştirmiştir.

Afşin merkezi ve kırsal mahallerini tek tek ziyaret eden Vakfımız, elimizdeki yardımları ulaştırmanın yanı sıra bölgenin ihtiyaçlarını da tespit ederek, bu ihtiyaçlara göre yardımların toplanmasını organize etmiştir.

Ayrıca bölgede arama kurtarma yapan ekiplere yemek ve su ikramı yapılarak çalışmalara destek verilmiştir.

hulusi-efendi-vakfi-deprem-yardim-bagis-4

Kahramanmaraş Yardımları

2 depremi de çok yakından hisseden Kahramanmaraş’ta, elektriğin olmadığı ilk günlerde, tüplü ısıtıcı, ocak ve gıda yardımları ulaştıran Vakfımız, sonraki günlerde bölgenin ihtiyaçlarına göre; battaniye, kuru gıda, bebek bezi, bebek maması, kışlık kıyafet, çorap, ayakkabı, konteyner vb. malzemeleri ülkemizin diğer bölgelerinden temin ederek yardım tırları vasıtasıyla bölgeye ulaştırmıştır.

Hatay Yardımları

Depremin hasar verdiği kentlerden olan Hatay’da Vakıf gönüllülerimiz aracılığı ile arama kurtarma çalışmalarına destek verilmiştir. Vakıf gönüllülerimizden elektrikçi, tesisat ustası, vinç operatörü vb. arama kurtarma çalışmalarına destek verebilecek gönüllülerimiz bölgeye yönlendirilmiştir.

İstanbul Temsilciliğimiz tarafından; battaniye, kışlık kıyafet, çorap, içlik, ısıtıcı, kefen, bebek maması, bebek bezi, eşofman, su, iç çamaşırı, gıda ürünleri vb. ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu Yardım Tırı hazırlanarak Hatay bölgesine gönderilmiş, Vakıf gönüllülerimiz aracılığı ile dağıtımları gerçekleştirilmiştir.

hulusi-efendi-vakfi-deprem-yardim-bagis-7

Tüm Türkiye Birlik Oldu

Depremlerin yaşandığı ilk günden itibaren ülkemiz genelinde yer alan temsilciliklerimiz ve vakıf gönüllülerimiz, bir an önce deprem bölgesine yardım ulaştırmak için gayret gösterdiler. İlk olarak, temin edilen ihtiyaç malzemeleri temsilciliklerimizin bulunduğu bölgelerde yer alan AFAD Merkezlerine teslim edildi ve Devletimizin yaptığı yardımlara destek verildi.

Sonrasında, İstanbul’dan Ankara’ya, Konya’dan İzmir’e, Samsun’dan Karabük’e kadar ülkemiz genelinde yer alan temsilciliklerimiz bölgede ihtiyaç duyulan malzemeleri temin ederek yardım tırları ve kamyonları ile bölgeye sevkiyat gerçekleştirdiler.

Bölgelerde yer alan ve diğer bölgelerimizden gönüllü olarak bölgeye gelen Vakıf gönüllülerimizin gayretleri ile, diğer illerden gönderilen yardım araçlarında yer alan malzemeler tasnif edilerek, ihtiyaç duyulan noktalarda depremzedelere ulaştırılmıştır.

hulusi-efendi-vakfi-deprem-yardim-bagis-10
hulusi-efendi-vakfi-deprem-yardim-bagis-10

Darende’deki Yardımlar

Deprem merkezlerinin yakınlığı sebebiyle ilçemizde ciddi şekilde hissedilen deprem sebebiyle vatandaşlarımız evlerini terk ederek dışarıda kalmaya başladılar. Vatandaşlarımızın sığınmak için seçtiği güvenli mekanların başında Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi geliyor. 

Depremin yaşandığı ilk günden itibaren Somuncu Baba Külliyesi‘ne sığınan misafirlere Vakfımız tarafından; 3 öğün yemek, battaniye ve barınma ortamı sağlandı. 24 saat sıcak bir mekanda, Somuncu Baba Hazretlerinin manevi huzurunda kalan misafirler ibadet ederek göçük altında kalan vatandaşlarımız için dua ettiler. Darendeli vatandaşlarımızla birlikte Malatya ve Elbistan bölgelerinden depremzedelerin geldiği Külliyede günlük ortalama 700 kişiye hizmet verildi.

Deprem bölgesine giden yollar üzerinde bulunan Darende, aynı zamanda bölgeye giden yardım ekipleri, sivil toplum kuruluşları ve devlet görevlilerinin de uğrayıp mola verdiği bir mekan oldu. Somuncu Baba Külliyesi‘ni bu vesile ile ziyaret eden misafirlerimize aynı şekilde yemek ikramları yapıldı ve ihtiyaçları giderildi.

Ayrıca Vakfımız tarafından Darende köylerinde yaşayan vakıf gönüllüleri ile irtibat sağlanarak deprem nedeniyle bir ihtiyaçları olup olmadığı soruldu. Belirlenen ihtiyaçlara göre köy ziyaretleri yapılarak yardımlar köylere ulaştırıldı.

Deprem bölgesinde başta Darende, Elbistan ve Kahramanmaraş olmak üzere ülke genelindeki sosyal tesis ve misafirhaneleri; depremzedeler, kurtarma ekipleri ve resmi görevlilerin kullanımına açan Vakfımız, bu misafirlerin yemek ve barınma ihtiyaçlarını da karşılıyor.

hulusi-efendi-vakfi-deprem-yardim-bagis-14

Otel Tiryandafil’den Destek

Yaşanan ilk deprem sonrası kapılarının tüm depremzedelere açık olduğunu duyuran Otel Tiryandafil, geçiş güzergahı üzerinde bulunması sebebiyle şehir değiştiren depremzedeleri ücretsiz olarak misafir etti.

Ayrıca bölgeye gelen arama kurtarma ve yardım ekiplerine destek olmak adına bu görevlilere yemek ve barınma hizmeti verildi. Yine gün içerisinde kısa süreli olarak; mescit kullanımı, çay-kahve-çorba ikramı, duş gibi hizmetler depremzedelere ve yardım ekiplerine sunuldu.

Depremzedelere Ücretsiz Eğitim

Vakfımız depremzede ailelere eğitim alanında da destek veriyor. Âfet Bölgesi olarak ilân edilen 11 ilimizden Darende’ye gelecek olan öğrencilerimize; Hulûsi Efendi Vakfı’nın destekleri ile 2. Dönem boyunca; eğitim, barınma ve yemek bursları verilecek.

Özel Hacı Naciye Ateş Anadolu Lisesi’nde lise eğitimine ücretsiz olarak devam edecek öğrencilerimiz; Ahmet Şemsettin Ateş Erkek Öğrenci Yurdu ile Ayşe Sıdıka Hanım Kız Öğrenci Yurdunda ücretsiz barınabilecekler. Yine öğrencilerimizin 3 öğün yemekleri de Vakfımız tarafından karşılanacak.

Nasıl destek olabilirim?

Vakfımızın deprem bölgesinde gerçekleştirdiği faaliyetlere siz de destek verebilirsiniz. Aşağıdaki banka hesap numaralarımıza yapacağınız yardımlarda açıklama bölümüne “deprem” yazabilirsiniz.

Ayrıca SMS bağışı ile numaralarımıza göndereceğiniz kısa mesajlar ile faaliyetlerimize nakdi yardımlarda bulunabilirsiniz. Aynî bağışlarınız için ise bölgedeki öncelikli ihtiyaçlar değişkenlik gösterdiği için temsilciliklerimiz ile irtibat kurabilirsiniz. Online bağış sayfamız üzerinden de kredi kartınız ile bağışlarınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

▪️ SMS Bağışı⤵
“Bağış” yaz
4439’a SMS gönder 10 TL
4438’e SMS gönder 30 TL
4437’e SMS gönder 50 TL
bağışta bulun!“
 
▪️ Nakdî bağışlarınız için⤵
▪️ Hesap Adı:
Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı
 
▪️ KuveytTürk IBAN:
TR34 0020 5000 0044 4344 4000 01
 
▪️ Ziraat Bankası IBAN:
TR20 0001 0003 2026 7861 3650 01
 
▪️ Online Bağış:

Hev Blog