Ramazan Yardımları 2023

Ramazân-ı Şerîfiniz Mübârek Olsun

Ülke olarak zor günler geçirdiğimiz bir dönemde; rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazan-ı Şerif’in manevi iklimine kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2023 yılında 23 Mart – 21 Nisan tarihleri arasında idrâk edeceğimiz Ramazan ayında siz değerli gönüllülerimizin destekleriyle binlerce aileye yardımlar ulaştıracak olmanın da sevincini duyuyoruz.

Vakıf hizmetlerimize desteklerini esirgemeyen siz değerli gönüllülerimize cân-ı gönülden teşekkür ediyoruz.

Mü’min gönüllerde on bir ayın sultanı olarak yer eden Ramazan ayının; tutacağımız oruçlar, yapacağımız ibadetler ve hayır hizmetlerimiz ile maddi ve manevi hastalıklarımız için bir şifâ kaynağı olmasını, ülkemize hayır ve bereket getirmesini Cenâb-ı Hak’tan niyâz ederiz.

hulusi-efendi-vakfi-ramazan-yardimlari-1

2023 Ramazan Faaliyetlerimiz

Zekat Bağışları

Zekât; belirli bir malın bir kısmının Allah rızası için dinen zekât alabilecek durumdaki muayyen kişilere verilmesi demektir. Malî ibadetlerden biri olan zekât, İslam’ın beş temel esasından olup, hicretin ikinci yılında Medine’de farz kılınmıştır.

Kur’an-ı Kerim’de: “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin…” (Bakara, 2/43, 110; Hac, 22/78; Nur, 24/56; Mücadele, 58/13; Müzzemmil, 73/20); buyrulmaktadır.

Zekât vermenin belli bir zamanı olmayıp, farz olduğu andan itibaren verilmesi gerekmektedir. Bunun için belli bir ayı veya Ramazanı beklemeye gerek yoktur.

Zekat bağışlarınızı Vakfımıza verebilir, Vakfımız aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ve deprem bölgesine yönelik faaliyetlerimize katkıda bulunabilirsiniz.

Online Bağış sayfamız üzerinden Zekat Bağışı bölümünü kullanarak zekat bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca banka hesap numaralarımıza da açıklama bölümüne “Zekat” yazarak bağışlarınızı havale/EFT ile gönderebilirsiniz.

Deprem Bağışları

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve çok sayıda ilimizde yıkıma neden olan depremler nedeniyle Vakfımız, ilk günden itibaren bölgede aktif rol almış, depremzede kardeşlerimize yardımlar ulaştırmıştır.

Gerek deprem bölgesinde yer alan gerekse farklı şehirlere taşınmış olan depremzede kardeşlerimizin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, Vakfımız tarafından gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

Vakfımıza yapacağınız zekât ve sadaka bağışlarınız ile depremzede kardeşlerimize; nakdi yardımların yanı sıra, gıda, kıyafet, ev eşyası gibi ayni yardımların da ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Nakdî Yardımlar

Temsilciliklerimiz vasıtasıyla ülke genelinde belirlenen yardıma muhtaç ailelere her yıl çeşitli yardımlarda bulunan Vakfımız, nakdî yardım organizasyonu ile gönüllülerimizin bağışlarını ihtiyaç sahibi ailelerin hesaplarına yatırmaktadır.

Bu şekilde ailelerin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlayan Vakfımız, bu yardımların yıl boyunca devam edebilmesi için sizlerin desteklerini beklemektedir. Vakfımız Online Bağış sistemi üzerinden “Nakdî Yardım” bölümüne dilediğiniz miktarda bağışınızı güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Sıcak Yemek Yardımları

Vakfımızın yıl boyunca gerçekleştirdiği yardımlardan olan Sıcak Yemek Bağışı, Ramazan ayında da iftar yemeği olarak ikram edilmektedir. Sıcak Yemek bağışlarınızla; yemek yapamayacak durumda olan, yaşlı ve ihtiyaçlı ailelerin evlerine her gün iftar yemeği ikramında; yıl boyunca da ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek katkısında bulunabilirsiniz.

Online Bağış sayfamızın “Sıcak Yemek Yardımı” bölümünden bağışlarınızı bir kişi sıcak yemek ve iftar bedeli 60 TL olacak şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Fitre Bağışı

Halk arasında fitre bağışı olarak bilinen sadaka-i fıtır, insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen her Müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır. Vacip oluşu, sünnetle sabittir.

Sadaka-i fıtır, insan fıtratındaki yardımlaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak insan bedeninin zekâtı kabul edilmiştir. Bu nedenle fıtır sadakasına, “can sadakası” veya “beden sadakası” da denilmektedir. Diğer taraftan fitre, yoksulların ihtiyaçlarının giderilmesinde, bayram gününün neşesinden onların da istifade etmelerinde önemli bir rol oynar.

Fitre bağışlarınızı Vakfımız Online Bağış sayfası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 2023 yılı için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen Fitre Miktarı 70 TL ‘dir.

Somuncu Baba Ekmeği Bağışı

Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri’nden günümüze kalan hizmet kültürünü yaşatan Vakfımız,  yurt genelinde temsilciliklerimiz aracılığı ile Somuncu Baba Ekmeği ikrâm etmekte Somuncu Baba’nın “Somunlar, Mü’minler!” nidâsı gönüllerde sımsıcak hissedilmektedir.

“Zengine, fakire gönülden hediye” anlayışıyla ikram edilen ekmekler; günümüz insanına Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri’nin hayatını, anlayışını ve tavsiyelerini anımsatmakta, helal ve temiz kazancın mü’minlerin düsturu olması gerektiği ve karşılıksız ikrâm edebilme güzelliklerini gönüllere aksettirmektedir.

Somuncu Baba Ekmeği bağışlarınızı Vakfımız Online Bağış sayfası üzerinden 1 ekmek bedeli 3,5 TL olacak şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bağış İmkanları

Sevgi,  muhabbet ve samimiyet çerçevesinde güven esasına dayalı olarak bizlere emanet etmiş olduğunuz bağışlarınız, gerçek sahiplerine ulaştırılmaktadır. Bağışlarınızı; banka hesap numaralarımıza yatırabilir veya online bağış sayfamız üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca; cep telefonunuzdan göndereceğiniz kısa mesajlar ile tüm vakıf faaliyetlerimize bağışta bulunabilirsiniz.

Vakıf faaliyetlerimize destek veren siz değerli gönüllülerimize teşekkür ederiz… 

Nasıl bağış yaparım?

▪️ SMS Bağışı⤵

“Bağış” yaz
4439’a SMS gönder 10 TL
4438’e SMS gönder 30 TL
4437’e SMS gönder 50 TL
bağışta bulun!“
 
▪️ Nakdî bağışlarınız için⤵
▪️ Hesap Adı:
Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı
 
▪️ KuveytTürk IBAN:
TR34 0020 5000 0044 4344 4000 01
 
▪️ Ziraat Bankası IBAN:
TR20 0001 0003 2026 7861 3650 01
 
▪️ Online Bağış:
Ramazan Yardımları

2023

Hev Blog