hulusi-efendi-vakfi-ramazan-yardimlari-2024

Ramazan Yardımları 2024

Ramazân-ı Şerîfiniz Mübârek Olsun

Rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazan-ı Şerif’in manevi iklimine kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2024 yılında 11 Mart – 9 Nisan tarihleri arasında idrâk edeceğimiz Ramazan ayında siz değerli gönüllülerimizin destekleriyle binlerce aileye yardımlar ulaştıracak olmanın sevincini duyuyoruz.

Vakıf hizmetlerimize desteklerini esirgemeyen siz değerli gönüllülerimize cân-ı gönülden teşekkür ediyoruz.

Mü’min gönüllerde on bir ayın sultanı olarak yer eden Ramazan ayının; tutacağımız oruçlar, yapacağımız ibadetler ve hayır hizmetlerimiz ile maddi ve manevi hastalıklarımız için bir şifâ kaynağı olmasını, ülkemize hayır ve bereket getirmesini Cenâb-ı Hak’tan niyâz ederiz.

hulusi-efendi-vakfi-ramazan-yardimlari-1

2024 Ramazan Faaliyetlerimiz

Zekat Bağışları

Zekât; belirli bir malın bir kısmının Allah rızası için dinen zekât alabilecek durumdaki muayyen kişilere verilmesi demektir. Malî ibadetlerden biri olan zekât, İslam’ın beş temel esasından olup, hicretin ikinci yılında Medine’de farz kılınmıştır.

Kur’an-ı Kerim’de: Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin… (Bakara, 2/43, 110; Hac, 22/78; Nur, 24/56; Mücadele, 58/13; Müzzemmil, 73/20); buyrulmaktadır.

Zekât vermenin belli bir zamanı olmayıp, farz olduğu andan itibaren verilmesi gerekmektedir. Bunun için belli bir ayı veya Ramazanı beklemeye gerek yoktur.

Zekat bağışlarınızı Vakfımız aracılığıyla, Kur’an-ı Kerim’de belirtilen kimselere ulaştırabilirsiniz. 

Online Bağış sayfamız üzerinden Zekat Bağışı bölümünü kullanarak zekat bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca banka hesap numaralarımıza da açıklama bölümüne “Zekat” yazarak bağışlarınızı havale/EFT ile gönderebilirsiniz.

Nakdî Yardımlar

Temsilciliklerimiz vasıtasıyla ülke genelinde belirlenen yardıma muhtaç ailelere her yıl çeşitli yardımlarda bulunan Vakfımız, nakdî yardım organizasyonu ile gönüllülerimizin bağışlarını ihtiyaç sahibi ailelerin hesaplarına yatırmaktadır.

Bu şekilde ailelerin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlayan Vakfımız, bu yardımların yıl boyunca devam edebilmesi için sizlerin desteklerini beklemektedir. Vakfımız Online Bağış sistemi üzerinden “Nakdî Yardım” bölümüne dilediğiniz miktarda bağışınızı güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Sıcak Yemek Yardımları

Vakfımızın yıl boyunca gerçekleştirdiği yardımlardan olan Sıcak Yemek Bağışı, Ramazan ayında iftar yemeği olarak ikram edilmektedir. Sıcak Yemek bağışlarınızla; yemek yapamayacak durumda olan, yaşlı ve ihtiyaçlı ailelerin evlerine her gün iftar yemeği ikramında bulunabilirsiniz.

Online Bağış sayfamızın “Sıcak Yemek Yardımı” bölümünden bağışlarınızı bir kişi sıcak yemek ve iftar bedeli 100 TL olacak şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Fitre Bağışı

Halk arasında fitre bağışı olarak bilinen sadaka-i fıtır, insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen her Müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır. Vacip oluşu, sünnetle sabittir.

Sadaka-i fıtır, insan fıtratındaki yardımlaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak insan bedeninin zekâtı kabul edilmiştir. Bu nedenle fıtır sadakasına, “can sadakası” veya “beden sadakası” da denilmektedir. Diğer taraftan fitre, yoksulların ihtiyaçlarının giderilmesinde, bayram gününün neşesinden onların da istifade etmelerinde önemli bir rol oynar.

Fitre bağışlarınızı Vakfımız Online Bağış sayfası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 2024 yılı için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen Fitre Miktarı en az 130 TL ‘dir.

Somuncu Baba Ekmeği Bağışı

Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri’nden günümüze kalan hizmet kültürünü yaşatan Vakfımız,  yurt genelinde temsilciliklerimiz aracılığı ile Somuncu Baba Ekmeği ikrâm etmekte Somuncu Baba’nın “Somunlar, Mü’minler!” nidâsı gönüllerde sımsıcak hissedilmektedir.

“Zengine, fakire gönülden hediye” anlayışıyla ikram edilen ekmekler; günümüz insanına Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri’nin hayatını, anlayışını ve tavsiyelerini anımsatmakta, helal ve temiz kazancın mü’minlerin düsturu olması gerektiği ve karşılıksız ikrâm edebilme güzelliklerini gönüllere aksettirmektedir.

Somuncu Baba Ekmeği bağışlarınızı Vakfımız Online Bağış sayfası üzerinden 1 ekmek bedeli 7,5 TL olacak şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bağış İmkanları

Sevgi,  muhabbet ve samimiyet çerçevesinde güven esasına dayalı olarak bizlere emanet etmiş olduğunuz bağışlarınız, gerçek sahiplerine ulaştırılmaktadır. Bağışlarınızı; banka hesap numaralarımıza yatırabilir veya online bağış sayfamız üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıf faaliyetlerimize destek veren siz değerli gönüllülerimize teşekkür ederiz… 

Nasıl bağış yaparım?

▪️ Nakdî bağışlarınız için⤵
▪️ Hesap Adı:
Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı
 
▪️ KuveytTürk IBAN:
TR34 0020 5000 0044 4344 4000 01
 
▪️ Ziraat Bankası IBAN:
TR20 0001 0003 2026 7861 3650 01
 
▪️ Online Bağış:
Ramazan Yardımları

2024

Hev Blog