Sultanbeyli Belediyesi Panel Düzenledi

Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Sultanbeyli ‘de Anıldı!

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba ve ahfadından Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi, İstanbul Sultanbeyli Belediyesi ve Vakfımız işbirliği ile düzenlenen panel programında anıldı.

5 Şubat 2017 Pazar akşamı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşma yapan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin:

“Bu tür etkinliklerle özellikle genç kuşakların, milli ve manevi önderlerimizi, rehberlerimizi özümsemesini arzu ediyoruz. Üzerinde bin yıldır yaşadığımız bu topraklar bugüne kadar bağrında birçok değeri yetiştirdi. O değerlerin başında gelen Somuncu Baba ve Osman Hulûsi Efendi, bizim manevi dünyamıza ışık tuttu. Onların ışıklarıyla aydınlanan bu toprakların üzerinde büyük bir İslam medeniyeti kuruldu ve hala o ruhla medeniyetimiz yoluna devam ediyor.” dedi.

Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ve Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman´ın konuşmacı olarak katıldığı program Hafız Ahmet Dinç tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Somuncu Baba İlahi Grubu’nun Somuncu Baba ve Osman Hulusi Efendi´ye ait ilahileri seslendirdiği programın panel bölümünde konuşan Prof. Dr. Abdullah Kahraman, Somuncu Baba´nın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verdi. Kahraman konuşmasında:

Somuncu Baba Hazretlerini öğrenmeye başladığım gün hissettiğim sıcaklığı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu zat hayatıyla şanıyla sembollerle dolu olan bir Allah dostudur. Çünkü onda 3 önemli özellik bir aradadır; baba, somun ve fırın. Bu 3 şey insanın en çok ihtiyaç duyduğu 3 şeydir. Aslında Somuncu Baba maddi bir fırın kurmamış, Allah aşkıyla yanan bir gönül oluşturarak Allah´ın rızasıyla bir hayat tarzı oluşturmuş, kendisine güvenenleri o manevi fırında dergâhında olgunlaştırarak insanlığın en çok muhtaç olduğu manevi önderleri, insanlığa emanet bırakmıştır.” diye konuştu.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ise, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba’nın ahfadından mutasavvıf ve divan şâiri Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Hazretlerinin hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verdi.

Panel sonunda, Sultanbeyli Belediyesi ve Vakfımız tarafından katılımcılara günün anısına plaket takdimi yapıldı. Program sonunda ise Hattat Muhammet Mağ ve ekibi tarafından hazırlanan Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî´den “Hüsn-i Hat Sergisi” ve fotoğraf sanatçısı Cemil Şahin´in çeşitli fotoğraflarından oluşan “Fotoğraf Sergisi” katılımcıların ilgisine sunuldu.

Programda emeği geçen Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin nezdinde tüm belediye çalışanlarına, konuşmacı olarak katılan değerli akademisyenlerimize ve uzaktan yakından panele gelen tüm misafirlerimize teşekkür ederiz.

 

Hev Blog