vakiflar-genel-muduru-burhan-ersoy-darende-hulusi-efendi-vakfi-1-2

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy ‘dan Ziyaret

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy Darende’de Hulusi Efendi Vakfı Genel Merkezi ve Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi’ni ziyaret etti.

Bir dizi açılış ve temaslarda bulunmak üzere Malatya’da bulunan Ersoy, beraberindeki il yöneticileri ile birlikte Darende’ye geldi. Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı genel merkezinde vakıf yetkilileri tarafından karşılanan Ersoy, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi‘nde incelemelerde bulundu.

Ersoy ve beraberindeki heyet,  Somuncu Baba ve Hulusi Efendi´nin kabirlerini ziyaret ederek, Külliyenin; Türbe, Cami, Müze ve Kütüphane bölümleri hakkında Vakıf yetkililerinden bilgi aldı.

vakiflar-genel-muduru-burhan-ersoy-darende-hulusi-efendi-vakfi-3

Külliyenin imar ve ihyasını yürüten Hulusi Efendi Vakfı yetkililerine teşekkür eden Burhan Ersoy yaptığı değerlendirmede hep gelmek istediği Külliye ve Darende´ye ilk defa geldiğini söyledi. Külliyenin, manevi havası ve estetik mimarisinin kendisini çok etkilediğini belirten Ersoy:

“Burayı hep duyuyordum ama yeni görmek nasip oldu. Buranın temizliği ve manevi havasıyla dört dörtlük bir külliye olduğunu gördüm. Bu beni çok mutlu etti. Hem müzesi hem kütüphanesiyle inşallah ilelebet daim olur. Buraların imar ve ihyasını yürüten Hulusi Efendi Vakfı’mıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Ersoy ve beraberindekiler ayrıca vakıf tarafından turizme kazandırılan Kudret Havuzu ve Hamidiye Çarşısı’nı da gezdi. Hulusi Efendi Vakfı tarafından ziyaret anısına Vakıflar Genel Müdürü Ersoy’a, vakıf yayınları hediye edildi.

vakiflar-genel-muduru-burhan-ersoy-darende-hulusi-efendi-vakfi-3
vakiflar-genel-muduru-burhan-ersoy-darende-hulusi-efendi-vakfi-3
vakiflar-genel-muduru-burhan-ersoy-darende-hulusi-efendi-vakfi-3

Burhan Ersoy kimdir?

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy; 1958 yılında Samsun’da doğmuş, ilk, orta ve lise öğrenimini Amasya’da, Üniversite öğrenimini 1981 yılında Samsun’da tamamlamıştır.

İş hayatına 1976 yılında Merzifon Zirai Donatım Kurumunda başlamıştır. 1984 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Ankara Eğitim Merkezi Müdürlüğünde, 1986 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünde ve Merkez Atama Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapmıştır.

1988 ve 1991 yılları arasında Devlet Bakanlığı Müşaviri görevinde bulunmuş olup; 1991 yılından 1996 yılına kadar Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü Şube Müdürü, Başbakanlık Basın ve Halkla ilişkiler Daire Başkanı Vekili olarak çalışmıştır.

Ersoy, 1997 yılından itibaren çeşitli kamu kurumlarında ve TBMM’de; ardından Devlet Bakanlığında Müşavir olarak görev almıştır. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı olarak görev yaparken, 2003 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır.

Çeşitli kuruluşlarda Yönetim Kurulu Üyeliği de yapmış olan Burhan Ersoy, halen Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ Yönetim Kurulu Üyesidir.

Ersoy, 1 Şubat 2020 tarihinden itibaren Vakıflar Genel Müdürü ve Vakıflar Meclisi Başkanı olarak atanmış olup, halen görevini sürdürmektedir.

Hev Blog