Yüzyılın Alimleri Belgeseli Yayınlandı

Yüzyılın Âlimleri Belgeseli Osman Hulusi Efendi’yi Anlattı!

Semerkand Tv’de yayınlanan “Yüzyılın Âlimleri” belgeselinde İhramcızade İsmail Hakkı Toprak Hazretleri ile Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi’nin hayatları, eserleri ve insanlığa hizmetleri anlatıldı.

Yaşadıkları dönemde topluma örnek olan, yetiştirdiği talebeleri ve eserleri ile vefatlarından sonra da unutulmayan Âlem-i İslâm’a hizmet etmiş ülkemizin son yüzyılda yetiştirdiği âlim ve mutasavvıfların hayatlarını konu edinen “Yüzyılın Alimleri” programı izleyicilerin de büyük beğenisini aldı.

Sivas’ta Bir Hizmet Âbidesi: İhramcızade İsmail Hakkı Toprak Efendi

Belgeselin 8.Bölümünde Sivas’lı İhramcızâde İsmail Hakkı Toprak Efendi’nin hayatı ve günümüze yansımaları hakkında bilgiler verildi. İhramcızâde Hazretleri’nin doğumu, gençliği ve Seyyid Mustafa Hâki Efendi’ye intisâb etmesi ile tasavvufi hayatı hakkında bilgiler verilen programda yetiştirdiği talebelerinden Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi ile hizmetlerinin ve manevi yolunun devam ettiği vurgulandı.

Okumanın Hududu Yoktur: Osman Hulûsi Efendi

Belgeselin 9.ve 10. Bölümlerinde 2 bölüm olarak Osman Hulûsi Efendi Hazretleri’nin hayatı, hizmetleri ve eserleri hakkında bilgiler verildi. Osman Hulûsi Efendi’nin özellikle yaşadığı karanlık dönemde ilim ile etrafını aydınlattığı vurgulanırken eserlerinden Divân-ı Hulûsi-i Darendevî ile neredeyse sona eren bir geleneğin yegâne bir temsilcisi olduğu anlatıldı.

Belgeselde Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi ve “Asırlara Hitâb Eden Âlim Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi” adlı eserin yazarı Prof.Dr. Ahmet Şimşirgil, Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî araştırmacısı Prof.Dr. Nihat Öztoprak, Emekli Müftü Dr.Süleyman Aktaş ve Tarihçi-Yazar Rasul Kesenceli verdikleri bilgilerle Osman Hulûsi Efendi’nin hayatının çeşitleri yönleri ile anlatılmasına vesile oldu.

Yüzyılın Âlimleri Belgesellerini ve diğer videolarımızı Youtube sayfamız üzerinden izleyebilirsiniz.