Diyanet Tv’de Divanı Hulusi Darendevi Anlatıldı

Diyanet Tv‘de her hafta canlı olarak yayınlanan ve Divan Edebiyatının nâdide eserlerini izleyicilerle buluşturan Can Veren Pervaneler programının 25.bölümünde Divanı Hulusi-i Darendevi eseri konu edinildi.

Hukukçu-Edebiyatçı Yazar Hayati İnanç‘ın dâimî konuk olarak katıldığı programda Osman Hulusi Efendi Hazretlerinin şiirlerini barındıran ve 20.yüzyılın en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Divanı Hulusi Darendevi adlı eserden seçilen beyitler, diğer divan şairlerinin eserleri ile karşılaştırmalı olarak şerh edildi.

diyanet tv de yayınlanan can veren pervaneler programın hayati inanç darende izlenimlerini anlattı

Hayati İnanç’ın Darende İzlenimleri

Darende’de 2009 yılında Vakfımız tarafından düzenlenen Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Sempozyumuna konuşmacı olarak katılan Hayati İnanç Darende izlenimlerini şu şekilde aktardı:

“Darende’de çok güzel bir hizmet ortamı hâlen de devam ediyor. Merhum hazretin vefâtından sonra Hamidettin Efendi bu hizmetleri deruhte etti. Hâlen oradadır tanışma fırsatımız da olmuştu zât-ı âlîleri ile.

Darende; gittiğiniz zaman fark ettiğiniz bir hususiyet arz ediyor. Başka bir âleme geçmişsiniz gibi sanki bir fanus içerisindesiniz. Yani çok net hissediliyor. Zaman yolculuğu gibi bişey. Asâyiş fevkâlâde. Allah nazardan saklasın. Kavga gürültü falan arama oralarda. Cezaevi bomboş kalmıştı ben bundan 10 yıl kadar önce ziyaret etmiştim.

Coğrafi konumu itibarı ile de, insanların çehrelerindeki samimi tebessüm sebebiyle de, yaygın olan ilim, irfan, takva, ihlas sebebiyle de bir numunedir vesselam. Allah nazarlardan saklasın.

O şehirde ne gördüyseniz Hazretin eseri olduğunu fark edersiniz.O Vakfın eseridir. Mektebi vardır, hastanesi vardır, aşevi vardır, oteli vardır. Gül gibi gül kokan bir şehirdir.”

diyanet tv can veren pervaneler hayati inanç divanı hulusi darendevi hakkında

Divân-ı Hulûsî-i Darendevî

Program boyunca Divanı Hulusi Darendevi‘de yer alan şiirlerin okunup üzerine şerhlerin ve kıssaların anlatıldığı programa, çok sayıda izleyici Can Veren Pervaneler instagram sayfası üzerinden aktif olarak katılarak destek verdi.

Osman Hulûsi Efendi Hazretlerinin ilk olarak 1986 yılında basımı gerçekleşen eseri Divan-ı Hulusi-i Darendevi hakkında ise Hayati İnanç şu ifadeleri kullandı:

“Tam da Divan Edebiyatı artık bitti, bundan sonra bu sahada yeni söz işitmeyiz denildiği ya da zannedildiği bir ortamda, 20.yüzyılın ikinci yarısı gelmiş bu Hazret çok güzel bir üslub içinde, klasik tarzda, hece ile de yazılmış ayrıca şiiri vardır ama ağırlık aruzdur, Divân edebiyatını sürdürdü. Onda maksat şiir ve sanat değil, o ikinci maksattır asıl gönüller sultanıdır, gönüller tamir etmek, insan yetiştirmektir mesele. Bütün şiirlerinde o tasavvufi neşveyi ve lezzeti görürsünüz ve alırsınız.”

Can Veren Pervaneler

Çok sayıda izleyicinin canlı olarak yayına eşlik ettiği ve takipçiler tarafından çok beğenilen programı youtube sayfamız üzerinden izleyebilirsiniz.

Hev Blog