Hulusi Efendi’nin doğduğu ev müze olarak açıldı

Vakfımızın kurucusu, yüzyılımızın en önemli divan şairlerinden mutasavvıf Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Hazretleri´nin doğup büyüdüğü kerpiç ev, bir asır sonra Vakfımız tarafından restore edilerek müzeye dönüştürüldü.

Hulusi Efendi Vakfı tarafından 1 yılda imar ve ihyası gerçekleştirilen ve ilçenin Hacılar Mahallesi´nde bulunan kerpiç evin açılışı, Malatya Valisi Aydın Baruş ve ilçe protokolünün katılımıyla yapıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Vali Baruş, Anadolu´da bin yıönce kurulan sevgi ve hoşgörü medeniyetinin 20. yüzyıldaki temsilcisinin Hulusi Efendi olduğunu söyledi.

Müzeye dönüştürülen Hulusi Efendi´nin doğduğu evin ülkemize, kültür ve tasavvuf hizmeti vereceğini belirten Vali Baruş:

Atalarımız, bu topraklara adım attıklarından itibaren Anadolu´da yaşayan kim olursa olsun onların gönlünü kazanmaya kısacası yaratandan ötürü yaratılanı sevmişlerdir. Anadolu´da kurulan bu medeniyetin özü sevgi ve hoşgörü medeniyeti olmasıdır. Bunu başaranlar da gönül erenleri, gönül mimarları olmuştur. İşte ceddimiz o gönülleri yapabildiği için bu topraklarda bin yıldır sevgi ve hoşgörüyü tesis etmiştir. Bu silsilenin gönül erleri bu ortamın oluşmasına katkıda bulunmuşlar. Bugün hatırasına evinin restorasyonu yapıldığı ve bundan sonra kültür, tasavvuf hizmeti olarak Darendelilere ve ülkemize hizmet verecek olan bu evde doğan Hulusi Efendi de bu silsilenin 20. yüzyıldaki temsilcisidir. Bu silsile Somuncu Baba Hazretleri ile başlar. 14. yüzyılda bu topraklara geldiği zaman burada yaşayan insanların gönlünü kazanmayı bilmiş, kurmuş olduğu müesseseden yayılan ışıkla da Anadolu´da yaşayan insanların gönlünü aydınlatmayı bilmiştir.” dedi.

Müze olarak ziyarete açıldı

Daha sonra Vakıf yetkilileri tarafından, Hulusi Efendi´nin hayatı ve 1914 yılında doğup 24 yaşına kadar kaldığı ev hakkında bilgiler verildi. İki katlı kerpiç mimariye sahip evin tadilat sürecine ilişkin detaylar paylaşıldı.

Konuşmaların ardından Vali Aydın Baruş, ilçe Kaymakamı Enver Zengince, Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş EfendiBelediye Başkan vekili  Cemal Başpınar, Darende Müftüsü Nurullah Birlik ve İşadamı Mesut Toprak tarafından kurdele kesimi yapılarak müzenin açılışı yapıldı.

Açılış sonrası Baruş, müzeyi gezerek Vakıf Başkanı Ateş´ten, babası Osman Hulusi Efendi´nin doğup yaşadığı dönemlerde kullanılan eşya ve dokümanlara ilişkin bilgi aldı. 2 kattan oluşan müze içerisinde, Hulusi Efendi’nin doğduğu dönemde Darende kültürüne dair kullanılan eşyalar bulunuyor.

Bu eserin ilçemize kazandırılmasında emeği olanlara ve açılış törenine teşrif eden başta sayın Valimiz Aydın Baruş olmak üzere Devlet erkânına, Hacılar Mahallesi sakinlerine ve Vakıf gönüllülerimize teşekkür ederiz.

Açılış Töreni Videosu