İbrahim Yüksek Mescidi İbadete Açıldı

İbrahim Yüksek Mescidi acilis programi darende hulusi efendi vakfi

İbrahim Yüksek Mescidi ibadete açıldı

Cami, Türbe ve Külliye hizmetlerimiz kapsamında Darende’nin Yukarıulupınar Mahallesinde inşa edilerek Ramazan ayı içerisinde tamamlanan Hacı İbrahim Yüksek Mescidi çevre düzenlemeleri ve iç tefrişâtının bitirilmesi ile Kurban Bayramı 3.gününde ibadete açıldı.

Örnek Bir Eser

Kayseri-Malatya D-300 karayolunu kullanan yolcuların istifadesi için inşâ edilen mescid 35 metrekare olarak aynı anda 60 kişinin ibadet edebileceği şekilde projelendirildi.

Yapımında Yozgat taşının kullanıldığı mescit özellikle mimari estetik görünümü ile ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Taş işçiliğinin yanı sıra ahşap işçiliği ile Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi’ni anımsatan mescidin lavabo bölümleri de Hamidiye Çarşısı lavaboları örnek alınarak hazırlandı. Eşrefi mahlukat olarak yaratılan insana yapılan hizmeti her şeyin üstünde tutan Vakfımızın bu anlayışını Yukarıulupınar mescidinin inşasında da görmek mümkün.

3 Eylül 2017 Pazar günü Vakıf Başkanımız Hamid Hamidettin Ateş Efendi ve çok sayıda vatandaşın katıldığı açılış programı Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi müezzinlerinden Bekir Sıddık Durmuş tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilâveti ile başladı.

suleyman-aktas-muftu-darende-mescid-acilisi-hulusi-efendi-vakfi

Mescitler ile gönül bağı kurmak

Açılış programında bir konuşma yapan emekli Müftü Dr.Süleyman Aktaş, Hulusi Efendi Vakfı´nın, insan hayatına dokunan hizmetlerinin Osmanlı dönemindeki vakıf anlayışıyla aynı çizgide yürütülmesinden dolayı onur duyduklarını belirtti.

Yolcuların temiz ve nezih bir ortamda ibadetlerini yerine getirmesi için yapılan bu mescidin kıyamete dek insanlığa hizmet edeceğini belirten Süleyman Aktaş:

“Vakfımız, her alanda olduğu gibi insanı yaşatmak üzere yapmış olduğu eserleri de takdire şayandır. Burada mola veren bir yolcu için her şey düşünülerek ibadetini en kolay şekilde yerine getirmesi sağlanmış. Mescit inşa etmek ve mescitler ile gönül bağı kurmak tüm Müslümanların vazifesidir. İbadethanelerimize estetik bir dokunuşla örnek bir eser meydana getiren Hulusi Efendi Vakfı´na şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

hamidettin-ates-efendi-ibrahim-yuksek-mescidi-acilisi-darende

İbrahim Yüksek’e plaket takdimi

Dualarla açılışı gerçekleştirilen Mescit için arsa bağışı ve maddi destekte bulunan Hacı İbrahim Yüksek’e Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi tarafından bir plaket takdim edildi. Açılış sonrası mescid namazı kılınması ve hatıra fotoğrafı çekimi ile program sona erdi.

Hacı İbrahim Yüksek Mescidi ‘nin yapımı için bağışta bulunan İbrahim Yüksek Bey’e, mescidin inşası esnasında maddi desteklerde bulunan kıymetli bağışçılarımıza ve açılış programına katılan değerli misafirlerimize teşekkür ederiz.

İbrahim Yüksek Mescidi açılışı darende yukarıulupınar setrek hulusi efendi vakfi
ibrahim yuksek mescidi acilisi darende
270 Paylaşımlar