kahramanmaras-somuncu-baba-panel

Kahramanmaraş’ta Panel Düzenlendi

Kahramanmaraş Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli Düzenlendi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli düzenlendi. 15 Mayıs akşamı K.Maraş Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Hulûsi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş ve çok sayıda davetli katıldı.

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi İmam-Hatîbi Hafız Mustafa Baş’ın okuduğu Kur’an-ı Kerîm tilâveti ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan Aydın Duman; Hulûsi Efendi Vakfı’nın kuruluşu ve Vakıf çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Somuncu Baba İlahi Grubu‘nun Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî’den ilahiler seslendirdiği programın panel bölümüne Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ve Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mahmut Yeşil konuşmacı olarak katıldı.

Prof.Dr.Ahmet Şimşirgil: “Günümüz gençliği tasavvuf ehlini iyi tanımalı!”

Tarihi “Padişahların astığı astık kestiği kestik adamlar” diye anlattıklarını dile getiren Prof.Dr. Ahmet Şimşirgil, oysa tarihin doğru öğretildiği zaman her padişahın yanında bir büyük ulu sultan, bir büyük veli, bir büyük mutasavvıfın olduğunun görüleceğini belirtti.

Osmanlı padişahlarından örnekler veren Şimşirgil, “Osmanlı padişahları sanki onlarla Allah dostlarıyla istişare etmeden hiçbir şey yapmıyorlar. Bakın Osman Gazi, yanında Şeyh Edebali Hazretleri var. Orhan Gazi diyoruz Dursun Fakı var. Yıldırım Beyazıt Han diyoruz yanında Emir Sultan ve Somuncu Baba var. Tabii Somuncu Baba diğer taraftan Hacı Bayram-ı Veli Hazretlerini yetiştiriyor 2. Murat Han‘ın yanında. Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri Akşemsettin Hazretlerini yetiştiriyor Fatih Sultan Mehmed‘i yetiştiren büyük veli, çok büyük bir mutasavvıf.” dedi.

Somuncu Baba’nın “İstanbul’un fethinin manevi mimarı” olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Hacı Bayram-ı Veli, İkinci Murad Han, Akşemseddin ve Fatih Sultan Mehmed gibi bunların hepsinde Somuncu Baba’nın tesiri ve etkisinin bulunduğunu vurguladı.

Her yönüyle örnek insan: Osman Hulûsi Efendi

Mutasavvıf ve divan şairi Osman Hulusi Efendi‘nin Peygamber soyundan gelmesiyle bir asilliğinin bulunduğunu ifade eden Şimşirgil, küçük yaştan itibaren yetişerek, edebiyat okumadığı halde son dönemin en büyük divan şâirlerinden birisi olduğuna dikkat çekti. Osman Hulusi Efendi’nin Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî adlı eserinin her beyitinde Allah’ı hatırlatan, ders veren, kalbi temizleyen, “zikrullah” olan güzel konuların işlendiğini dile getiren Şimşirgil, şunları kaydetti:

O devirde, vakıflara en büyük düşmanlığı yapıldığı zamanda, vakıf medeniyetini yeniden yerleştiren bir zat Seyyid Hulusi Efendi. Vakıfların önemini gösteren bir zat. Bir bakıyorsunuz Darende’ye kadar her tarafta vakıflar kurduruyor, camiler, mescitler, hastaneler, şifahaneler yaptırtıyor. İşte din adamının işi budur. Tasavvuf ehlinin işi budur.”

Tasavvuf ehli iyi tanınmazsa Fetö gibilerle tanışılır

Tasavvuf ehlinin önemine dikkat çeken Şimşirgil, “Tasavvuf ehlinin gözü devlette, şöhrette, makamda olmaz. İşte bunlar tanınmazsa bu ülke FETÖ gibilerle tanışmaya başlar. Bu ülke FETÖ‘lerin böyle hışmına, üzerinden silindir gibi geçmiş olur. Evlatlarımızı kimin kaptığını, kimin nereye götürdüğünü bilemeyiz. Bu tasavvuf büyükleri, şöhret peşinde değildir. Sadece Allah’ı hatırlatan insanlardır.” dedi.

Prof. Dr. Mahmut Yeşil ise Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri’nin hayatı hakkında bilgiler vererek eserlerinin günümüz insanına anlattığı önemli konulardan bahsetti. Somuncu Baba Hazretleri’nin Kayseri’nin Akçakaya köyünde başlayan dünya hayatının Malatya’nın Darende ilçesinde son bulana kadar insanlığa verdiği nasihatler ile hep örnek olduğunu belirten Prof.Dr. Mahmut Yeşil Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri’nin günümüzde Darende bulunan türbesinin binlerce kişi tarafından ziyaret edilmesinin günümüz insanını hala irşât ettiğini gösterdiğini söyledi.

Program sonunda Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş tarafından Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılılç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’e günün anısına paket takdim edildi.

kahramanmaraş büyükşehir belediyesi
kahramanmaraş büyükşehir belediyesi
kahramanmaraş büyükşehir belediyesi
kahramanmaraş büyükşehir belediyesi

Hev Blog