Tarihi güne şahitlik ettik

ayasofya camii acildi tarihi gune sahitlik ettik

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, 86 yıl sonra 24 Temmuz 2020 günü kılınan cuma namazıyla yeniden ibadete açıldı. Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı olarak; Yönetim Kurulu üyelerimiz, çalışanlarımız ve gönüllülerimiz ile birlikte 86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya’da ilk cuma namazına katılarak tarihi güne şahitlik ettik.

ayasofya camii acildi tarihi gune sahitlik ettik

Sevinçle karşılandı

Ayasofya’nın, Danıştay kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararla, 86 yıl sonra yeniden ibadete açılması tüm Dünyada olduğu gibi ilçemiz Darende’de de sevinçle karşılandı.

Tüm camilerimizde Ayasofya Camii konulu cuma hutbesi okunurken, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi‘ne gelen ziyaretçiler, Külliye’ye asılan dev bayrak altında hatıra fotoğrafı çektirdiler.

ayasofya camii acildi tarihi gune sahitlik ettik

Açılış programına katıldık

Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı olarak çalışanlarımız ve gönüllülerimiz ile birlikte ilk cuma namazına iştirak ederek bu tarihi güne şahitlik ettik.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ndeki ilk Cuma namazına katılan Yönetim Kurulu Başkanımız Bekir Aydoğan Bey bugünün sadece Türkler için değil tüm Müslümanlar için önemli bir gün olduğunu söyledi. Vakıf çalışanları ve yurdun dört bir yanından gelen vakıf gönüllüleri ile birlikte açılışa katıldığını aktaran Bekir Aydoğan:

“Rabb’imize şükrediyoruz, bu güzel günü bize yaşatan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emek veren, katkı sağlayan herkese sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Vakıf Gönüllülerinden Yaşar Kaya ise Darende’den kayısı getirerek bu tarihi günde Ayasofya’ya gelen vatandaşlara ikram ettiklerini belirterek:

“İnşallah bundan sonraki süreçte de Türk milletinin birliği ve beraberliğiyle Ayasofya’nın minarelerinden kıyamete kadar ezanlar susmayacak, cemaatsiz kalmayacak.” dedi.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinde ilk Cuma Namazına katılan Hulusi Efendi Vakfı Heyeti, namaz çıkışında Vakfın İstanbul Temsilciliğinin organizesi ile ziyaretçilere Somuncu Baba Ekmeği ikramında bulundu.

ayasofya camii acildi tarihi gune sahitlik ettik

Ay Yıldızlı Bayraktır Ayasofya Camii

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi imam-hatiplerinden ve Somuncu Baba Dergisi editörü Musa Tektaş, Ayasofya’nın cami olarak açılması ile ilgili bir şiir kaleme aldı:

İstanbul’un fethiyle Hakka secde edilen
Bir mukaddes topraktır Ayasofya Camii
24 Temmuz günü yeni müjde edilen
Mü’minlere duraktır Ayasofya Camii

Fethin âbidesidir, bulunmaz asla eşi
“Letüftehanne” ile doğan İslam güneşi
“Namaz mü’min miracı”, gönüller yükselişi
Bir manevi buraktır Ayasofya Camii

Camii Kebir olmak ezelden murâdıdır
Bu ikinci fetih ki ol feth-i ebedîdir
Türk yurdunda açılan bir İslam mâbedidir
Haç’tan puttan ıraktır Ayasofya Camii

Otuz dört senesinde kapanınca ağlayan
Gelecek nesillere ümidini bağlayan
Yeniden bir şelâle gibi coşup çağlayan
Su misâli berraktır Ayasofya Camii

Seksenaltı yıl önce garip, boynu bükülen
Tayyip Erdoğan ile prangası sökülen
Ve yeniden göndere ve tarihe çekilen
Ay yıldızlı bayraktır Ayasofya Camii