tv-net-gundem-sanat-osman-hulusi-efendi-divani-nihat-oztoprak

TvNet – Gündem Sanat | Osman Hulûsi Efendi Dîvânı

TvNet ekranlarında yayımlanan ve sunuculuğunu Mehmet Önder’in yaptığı “Gündem Sanat” programında Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi‘nin hayatı ve divânı konu edildi.

Programa; Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof.Dr. Nihat Öztoprak ve Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sebahat Deniz konuk olarak katıldılar.

8 yıllık titiz bir çalışma sonucunda nesre çevirisi yapılan ve 4 cilt halinde yeniden yayımlanan Divân-ı Hulûsi-i Darendevî hakkında bilgiler veren Prof.Dr. Nihat Öztoprak, Osman Hulûsi Efendi’nin şâirlik yönünden ve şiirlerindeki edebî üsluptan bahsetti.

Osman Hulûsi Efendi’nin mutasavvıf bir şâir olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Nihat Öztoprak, hazırladıkları eserde şiirleri nesre çevirirken, Osman Hulûsi Efendi’nin kastettiği anlamları vermeye gayret ettiklerini söyledi.

Yeni hazırlanan eserin redaksiyonunu yapan Prof.Dr. Sebahat Deniz ise Osman Hulûsi Efendi’nin Divânının hacimli bir eser olduğunu, içerisinde tasavvufi ve dini öğütler içeren çok sayıda şiir olduğunu, eseri hazırlarken kendisinin de bu şiirlerden istifade ettiğini belirtti. Deniz ayrıca Divândan örnek şiirler vererek şerhlerde bulundu.

Program sonunda hem bu nadide eserin hazırlanması hem de vakıf hizmetlerinden dolayı katılımcılar, Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi‘ye teşekkür ettiler.

TvNet - Gündem Sanat | Seyyid Osman Hulûsi Efendi Divânı

Hev Blog