Vakıf Haftası 2020

hulusi efendi vakfi vakif haftasi 2020

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve 2020 yılı için 11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Vakıf Haftası bu yıl covid-19 salgını sebebiyle sosyal medya kanalları ve kitle iletişim araçları aracılığı ile kutlanıyor.

“Vakıf Medeniyetinde Şefkat ve Merhamet” konusu çerçevesinde faaliyetlerin gerçekleştirildiği haftada Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı olarak yine bir çok faaliyeti gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu vesileyle Vakıf anlayışımızın temellerini atan Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba ve Vakıf kurucumuz Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi başta olmak üzere geçmişten bugüne Vakıf hizmetlerimize katkıda bulunmuş tüm hayırseverleri  ve gönüllülerimizi hayırla yâd ediyoruz.

hulusi efendi vakfi vakif haftasi 2020

Vakıf Haftası 2020

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Vakıf Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Vakıf Haftası’nı, Ramazan ayının bu kutlu günleri içerisinde idrak ederken, vakıf anlayışını var eden yardımlaşma, dayanışma, birlik ve beraberlik gibi değerler şüphesiz daha iyi anlaşılacak, daha derinden ve güçlü hissedilecektir. Bizlere düşen bu değerleri yaşatmak ve gelecek kuşaklara eksiksiz olarak aktarmaktır.”

Vakıflar Genel Müdürü Sayın Burhan Ersoy ise Vakıf Haftası faaliyetlerini şu şekilde özetledi:

“Amacımız, yüzlerce yıldır bizlere emanet bırakılmış ve bugün önemini daha da iyi idrak etmekte olduğumuz, yardımlaşma ve karşılık beklemeden iyilik yapma kavramlarının temsili bir mücevher gibi olan vakıf olgusunu oluşturan şuurun canlı tutulmasını sağlamaktır. “

2020 yılı için “Vakıf Medeniyetinde Şefkat ve Merhamet” temasının seçilmesi bizlere Vakıf Kurucumuz Osman Hulûsi Efendi’nin insanlığa nasihat şiirini ve Vakıf anlayışımızın temellerini hatırlatıyor:

“Âlemi sen kendinin kölesi kulu sanma
Sen Hakk için âlemin kölesi ol kulu ol

Garazsız hem ivazsız hizmet et her cânlıya
Kimsesizin düşkünün ayağı ol eli ol

İncitme sen kimseyi kimseye incinme hem
Güler yüzlü tatlı dil her ağızın balı ol

Güneş gibi şefkatli yer gibi tevâzu’lu
Su gibi sehâvetli merhametle dolu ol”

hulusi efendi vakfi vakif haftasi 2020

Vakıf Haftası Faaliyetleri

Hulûsi Efendi Vakfı olarak Vakıf Haftası Faaliyetlerimiz kapsamında gönüllülerimiz ve hayır severlerin destekleri ile aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştiriyoruz:

  • Vefa Sosyal Destek Faaliyetleri

Darende Kaymakamlığının Vefa Sosyal Destek faaliyetlerine destek veriyoruz.

  • Sıcak Yemek Yardımları

İhtiyaç sahibi ve yemek yapamayacak durumdaki ailelerin evlerine iftar saatinden önce sıcak yemek yardımları yapıyoruz.

hulusi efendi vakfi vakif haftasi 2020
  • Gıda Paketi Yardımı

İhtiyaç sahibi ailelerin evlerine gıda paketi yardımında bulunuyoruz.

  • Nakdî Yardımlar

Ülkemiz genelinde temsilciliklerimiz aracılığı ile belirlenen ihtiyaç sahibi ailelerin banka hesaplarına nakdi yardımda bulunuyoruz.

hulusi efendi vakfi vakif haftasi 2020
  • Her Canlıya Hizmet

Somuncu Baba Külliyesi civarında bulunan Balıklı Havuz, Tohma Irmağı ve Tohma Kanyonu bölgesindeki; balık, kedi, köpek, kaz, kuğu, ördek, yaban güvercini, kumru, sincap gibi hayvanların doğal koşullarda yetişmesi ve yaşamlarını devam ettirmesi için çalışmalar yapıyoruz.

Ayrıca Somuncu Baba Külliyesinde oluşturduğumuz bitki serasında yetiştirdiğimiz çiçekleri, Külliye civarındaki mekanlara dikimini yaparak misafirlerimizin beğenisine sunuyoruz.

hulusi efendi vakfi vakif haftasi 2020