hulusi efendinin eserleri millet kütüphanesinde yerini aldı

Hulusi Efendi’nin eserleri Millet Kütüphanesinde

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi açıldı

Ankara’da Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisine inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ‘nin açılışı 20 Şubat 2020’de gerçekleştirildi.

2016’da yapımına başlanan kütüphane, 125 bin metrekare kapalı alana sahip ve aynı anda 5 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede inşa edildi. Kütüphanede 4 milyon basılı, 120 milyonun üzerinde elektronik yayın ile 550 bin e-kitap ve nadir eser bulunuyor.

millet kütüphanesi hulusi efendi eserleri

Hulusi Efendinin eserleri de yerini aldı

Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olma özelliğini taşıyan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi için başlatılan kitap toplama kampanyasına, Hulusi Efendi Vakfı olarak bizler de katkıda bulunduk.

Vakıf kurucumuz, mutasavvıf ve divân şâiri Osman Hulûsi Efendi‘nin; Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî, Mektubât-ı Hulûsi-i Dârendevî ve Şeyh Hamid-i Veli Minberinden Hutbeler isimli eserleri başta olmak üzere Nasihat Yayınları‘ndan çok sayıda kitap kütüphaneye hediye edilerek okuyucuların istifâdesine sunuldu.

Millet Kütüphanesi Cihannümâ Salonunda yer alan eserlerin haricinde kütüphanenin süreli yayınlar bölümünde, 1994 yılından günümüze yayın hayatına devam eden Somuncu Baba Dergisine de ulaşabilirsiniz.

Yaklaşık 200.000 eserin sergilendiği Cihannümâ Salonu tarihteki 16 Türk devletini temsilen 16 sütun olarak inşa edilmiş. 3.500 metrekarelik alanı kapsayan salonun kubbesinde Alak Suresinin:

“O, kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediğini öğretendir.”

mealindeki 4. ve 5.ayetleri yer alıyor.

Teşekkürler

Basılı kaynakların yanı sıra elektronik kaynak aboneliklerine de başlanan kütüphanede, 100 farklı ülkeden 134 farklı dilde basılı kitap ile 120 milyon makale ve rapor, uzunluğu 201 kilometreyi bulan raflarda yer alıyor.

Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olma niteliği dışında Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin hem koleksiyonu hem de hizmetleri açısından dünyanın sayılı kütüphaneleri arasına girmesi bekleniyor.

Bu nadîde eseri ülkemize ve milletimize kazandıran devlet erkânına ve emeği geçenlere Hulusi Efendi Vakfı olarak bizler de teşekkür ederiz.

Hev Blog