hulusi-kalb-ile-35-yil-hulusi-efendi-vakfi

Hulusi Kalb ile 35 Yıl

Yıllardır eğitim, sağlık, sosyal yardımlar, imar ve ihya faaliyetleri, çevre ve kültürel alanlarda faaliyet gösteren Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı 18 Şubat 1986 tarihinde kurulmuştur.

Hayatı boyunca insanlığa hizmeti kendisine şiâr edinen, yaptığı hizmetlerle Darende’nin ve Malatya’nın gururu olan, mutasavvıf ve dîvân şâiri Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi başkanlığını yaptığı 20 civarında derneği tek bir çatı altında toplayarak kendi adını taşıyan bu vakfı kurmuştur.

hulusi-kalb-ile-35-yil-hulusi-efendi-vakfi-02

Kamu yararına çalışan Vakıf

Osman Hulûsi Efendi’nin 1990 yılında vefâtının ardından Vakıf mütevelli heyeti başkanlığı görevini Hamid Hamidettin Ateş Efendi üstlenmiştir.

2007 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile vergi muafiyeti hakkı tanınan Vakfımız, kamu yararına çalışan örnek vakıflar arasında yer almaktadır.

35 yıldır insanlığa, İslam âlemine, devletimize ve milletimize hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz. Hizmetlerimizde emeği geçenlere, gönüllülerimize ve tüm bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz.

14. Yüzyılda Darende’de Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba’nın elleriyle atılan insanlığa hizmet tohumu yıllar içinde filizlenmiş, Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi’nin kurduğu vakfımız ile serpilmiş, gönüllülerin ve hayır sahiplerinin sayesinde adeta bir gül bahçesine dönüşmüştür.

Somuncu Baba’nın mirasıyla, Hulusi Efendinin mahâretiyle, ihlasla, aşkla ve muhabbetle kurulan bu vakıf, istikbalde de her canlıya hizmet için vâr olacaktır.

35 yılda neler yaptık?

Geride kalan 35 yıl içerisinde Vakfımız, hayırseverlerin ve gönüllülerimizin destekleriyle farklı alanlarda çok sayıda faaliyet gerçekleştirmiştir.

Cami, Türbe ve Külliye Hizmetleri

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi başta olmak üzere ülkemiz genelinde çok sayıda Cami ve türbe inşa edildi, mevcut olanlara restorasyon işlemleri yapıldı. İnşa edilen Külliyeler; temizlik, güvenlik, bakım, onarım ve çevre düzenleme işleri ile ihyâ edildi.

Eğitim Faaliyetleri

Ülkemiz genelinden binlerce öğrenciye nakdî burslar verildi. Ücretsiz yurt hizmetleri ile binlerce öğrenciye ve ailelerine destek olundu. Hafızlık Kur’an Kursları ile yüzlerce hâfızın yetişmesi sağlandı.

Kültürel Faaliyetler

Ülkemiz genelinde ve uluslararası düzeyde panel ve sempozyumlar düzenlendi. Nasihat Yayınları ile gül güzelliğinde yüzlerce eser neşredildi. Somuncu Baba Dergisi; aile ve çocuk ekleriyle binlerce aileye misafir oldu. Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Müzesi açıldı. Hüsn-i Hat ve Fotoğraf sergileri düzenlendi.

Tanıtım Faaliyetleri

Darende, Somuncu Baba Külliyesi ve Vakıf faaliyetlerimizin tanıtımı gâyesiyle yüzlerce Tv ve Radyo Programına destek verildi. Darende ve Somuncu Baba Külliyesi hakkında tanıtım filmleri ve bültenler hazırlandı.

Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî’den tasavvuf musikisi albümleri neşredildi, Divan Radyo ile gönül dünyamıza hitâb edildi.

Sosyal Yardımlar

Yurt içi ve yurt dışı sosyal yardım faaliyetleri ile binlerce ihtiyaç sahibi aileye yardımlar ulaştırıldı. Kurban Organizasyonları ile birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları pekiştirildi. Ülkemiz genelinde kurulan Hulusi Efendi İftar sofralarında milyonlarca oruçluya iftar ikramı yapıldı.

Vefa sosyal destek hizmetleri ile Pandemi döneminde, Devletimizin sosyal yardım çalışmalarına destek verildi.

Vakıf Geleneğini Yaşatma Faaliyetleri

Somuncu Baba Hazretlerinin kültürünü devam ettirerek milyonlarca vatandaşımıza Somuncu Baba Ekmeği ikramında bulunuldu. Ülkemiz genelinde Vakıf hayratı yüzlerce Sebil Çeşmesi inşa edilerek hizmete açıldı.

“Her canlıya hizmet” anlayışımız gereği, farklı türlerde binlerce hayvanatın yaşamlarını devam ettirmeleri için uygun ortamlar hazırlandı.

Sağlık Hizmetleri

Darende Hulusi Efendi Devlet Hastanesi inşa edilerek Sağlık Bakanlığına devredildi. Ülke genelinde sağlık taramaları gerçekleştirildi, tekerlekli sandalye yardımları yapıldı. Sünnet organizasyonları ile ihtiyaç sahibi ailelere destek verildi.

Çevre Faaliyetleri

Ülkemize genelinde fidan dikimi programları düzenlendi. Hatıra Ormanları oluşturuldu. Ülke genelinde Belediyeler ile işbirliği yapılarak Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Parkları oluşturuldu.

İnşaat, İmar ve İhya Faaliyetleri

Darende ve ülkemiz genelinde Sosyal Tesis inşaatları yapıldı. Tohma Irmağı üzerine Köprüler inşa edildi. Mevcut camilerin inşaat işlerine teknik destek verildi.

hulusi efendi vakfi cami hizmetleri
hulusi efendi vakfi turbe hizmetleri
hulusi efendi vakfi burslar
hulusi efendi vakfi kuran kursu hizmetleri
hulusi efendi vakfi sempozyumlar
hulusi efendi vakfi nasihat yayinlari
hulusi efendi vakfi nakdi yardimlari
hulusi efendi vakfi kurban yardimlari
hulusi efendi vakfi somuncu baba ekmegi ikrami
hulusi efendi vakfi her canliye hizmet
hulusi efendi vakfi televizyon programlari
hulusi efendi vakfi web sayfasi sosyal medya
hulusi efendi vakfi agaclandirma faaliyetleri
hulusi efendi devlet hastanesi

Related Blog